You are here: Home / 2018 / İran halklarının ayaklanmasıyla dayanışma

İran halklarının ayaklanmasıyla dayanışma

MLKP Türkiye/Kürdistan. Ocak 2018

 

İran'ın birçok kentinde ve Rojhilat'ta (Doğu Küdistan) yoksulluğa, yolsuzluğa, ayrımcı ve baskıcı politikalara karşı bir isyan, serhildan gerçekleşti. 1988, 1999 ve 2009'dan sonra en kitlesel eylemlerin yaşandığı İran'da halk, uzun bir süreden sonra ilk kez bu kadar büyük eylemlerle alanlara çıkıp İran rejimi ve İran dini lideri Ali Hamaney'e karşı radikal sloganlar attı. Ekonomik taleplerin yanı sıra politik özgürlükler için sokakları dolduran yüzbinlerin Ortadoğu'da yozlaşmış ve çürümüş diktatörlüklerin sonunun geldiğini bir kez daha gösterdi.

Molla rejimi ülke içinde baskıcı ve kapitalist sömürü düzenini, bölgede ise yayılmacı ve saldırgan politikalar yürütmektedir. Dini söylemler ve ulusal birlik propagandaları ile bu politikalarını meşrulaştırmaya çalışmakta ancak her geçen gün kitleler nezdinde inandırıcılığını yitirmektedir. Keza halk isyanını da ABD emperyalizmiyle yaşadığı çelişkiye bağlayan sömürgeci İran devleti halkın meşru taleplerini göz ardı etti.

Geçtiğimiz haftalarda da Güney Kürdistan (Başûr) halkı yolsuzluğa, yoksulluğa, yozlaşmış ve çürümüş oligarşik iktidara karşı günlerce sokakları terk etmemiş ve başta Barzani olmak üzere iktidarı paylaşan tüm partileri hedef alan eylemler gerçekleştirmişti. Şimdi de Doğu Kürdistan (Rojhilat) halkı çürümüş, gerici ve sömürgeci molla rejimine karşı Kirmanşah'dan Mahabad'a bir çok şehirde direniyor.

Şimdilik dinen bu kıvılcımla birlikte tüm devlet şiddetine rağmen ülkede grev ve kitlesel protestoların yayılmasının, özellikle çatışmaların en ön saflarında yer alan kadınların, öğrenci hareketinin ve Kürdistan'daki devrimci hareketin yeniden kendini var edebilmesinin mümkün görüldü.

Halkın özgürlük, bağımsızlık ve sosyal adalet mücadelesinin gerici oportünistlerin eline geçmemesi için başta İran'da yaşayan tüm devrimci güçler olmak üzere, bölge halkları ve tüm dünya devrimcileri isyana ve serhildana destek vererek hırsızlara ve diktatörlere karşı omuz omuza mücadeleyi büyütmelidir.

Komünistler, devrimciler, ilericiler ve tutarlı antiemperyalistler olarak, İran'da isyanı ve Rojhilat'ta serhildanı destekliyoruz!

Kapitalist sömürüye karşı emeğin, erkek egemenliğine karşı kadın özgürlüğünün, sömürgeciliğe karşı ulusal eşitliğin ve bağımsızlığın bayrağını yükseltmeyi sürdüreceğiz!

 

PDF olarak indir

Document Actions