Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2014 / AçIKLAMALAR İşçilerin Ve Mazlumların Düşmanı Katil Hükümet İstifa! Genel Grev Genel Direniş İçin İleri!

AçIKLAMALAR İşçilerin Ve Mazlumların Düşmanı Katil Hükümet İstifa! Genel Grev Genel Direniş İçin İleri!

MLKP Merkez Komitesi, 14 Mayıs 2014


İşçiler, Kadınlar, Gençler, Emekçi Halklarımız!
Soma'da yüzlerce işçi, iş cinayetiyle yaşamdan koparıldı. Acımız büyük. Fakat öfkemiz acımızdan da büyük. Katilleri tanıyoruz. Ölülerimizin aziz hatırasına sahip çıkmak, katillerin yakasına yapışmak işçi sınıfının ve ezilenlerin boynunun borcudur. AKP hükümeti, Soma Madencilik şirketi patronu ve şirket yöneticileri bu katliamın suç ortaklarıdır. Yüzlerce eve ateş düşürenler onlardır.

Kardeşler!
Katil hükümet, yas ilan ettik diyerek arsızlıkta sınır tanımıyor, emekçi halklarımızla alay ediyor.
Soruyoruz:
2010'da Zonguldak'ta 30 maden işçisinin ölü bedenlerini taşıyan tabutlar sıra sıra dizilmişken, ağıtlar yeri göğü sarsıyorken, "bu mesleğin fıtratında ölüm var" diyen Tayyip Erdoğan değil miydi? "Güzel öldüler" diyen AKP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı değil miydi?
Daha iki hafta önce burjuva mecliste Soma'daki iş güvenliği koşullarının araştırılması önergesi görüşülürken, "eften püften talepler" diyen AKP'li vekil değil miydi? Önergeyi oylarıyla reddedenler AKP'lilerden başkası mıydı?
Ve şimdi de, yüzlerce ölü işçi bedeni bir soğuk hava deposuna konulmuşken, "facia olarak değerlendirmemek gerekir" diyen AKP'nin Enerji Bakanı değil mi?
O madeni, işçi kanı, işçi canı pahasına en yüksek karlar elde etsin diye taşeron şirkete peşkeş çeken AKP hükümetinden başkası mı?
Soruyoruz:
Özelleştirme, taşeronluk sistemi, esnek çalışma uygulamalarıyla iş gücünü yağmalama, işçilerin can güvenliğini ve iş güvencesini pamuk ipliğine bağlama yasalarının gözü dönmüş savunucusu değil mi AKP ?
Son dokuz yılda kömür madenlerindeki işçi ölümleri yüzde 40 artmadı mı?
AKP hükümetinin iş başında olduğu 2002-2013 arasında, 13 bin 442 işçi iş cinayetlerinde katledilmedi mi?
Siz ne yasından bahsediyorsunuz ey sahtekarlar, ey alçaklar!
İşçilerin ve ezilenlerin öfkesinden böyle hilelerle kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?
Öyleyse neden İstanbul'dan, İzmir'den polis yığdınız Soma'ya? Neden düzenin ordu ve polis güçleriyle adeta işgal ettiniz maden bölgesini? Neden tek tek köylerine, ilçelerine göndermeye yöneldiniz soğuk hava deposuna yığdığınız işçi ölülerini?

İşçiler, Kadınlar, Gençler, Kürt halkımız, Aleviler, Ulusal topluluklardan halkımız, Yoksullar, İşsizler, Emekçiler!
AKP hükümetinin istifa etmesi için,
Enerji BakanıTaner Yıldız ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Soma Holding patronunun ve Soma Kömür şirketi yöneticilerinin tutuklanması ve yargılanması için,
Taşeron sisteminin yasaklanması için,
İşçilerin can güvenliğine ve iş güvencesine dönük yasal düzenlemeler yapılması için ,
İş güvenliği denetimlerinin işçilerin işyerinden seçecekleri temsilcilerin, sendika, tabip odalarının, mimar ve mühendis odalarının, baroların temsilcilerinin yer aldığı kurullar tarafından yürütülmesi için ,
Sendikal örgütlenme ve grev hakkının önündeki tüm yasal ve fiili engellerin kaldırılması için,
Oturma eylemi, yürüyüş, işgal, grev, boykot, kepenk ve kontak kapatma eylemleriyle birleşik mücadeleyi yükselterek bir genel grev genel direnişi hazırlayalım!
Haziran ayaklanmasının ortaya çıkardığı forumları ve mahalle meclislerini toplayarak mücadele kararları alalım.
Bu, iş cinayetiyle aramızdan alınan Soma kömür işçileri şahsında, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren veya engelli hale gelen onbinlerce işçiye borcumuzdur.
Bu, genç bedeni işçi ölüleri arasında soğuk hava deposunda tutulan 15 yaşındaki Kemal Yıldız şahsında, 13'ünde kurşunlanan Uğur Kaymaz'a, 15'inde katledilen Berkin Elvan'a, Roboski'de bombalarla paramparça edilen çocuklara borcumuzdur.
Bu, söz, basın, toplantı, örgütlenme, eylem ve halkların ulusal kaderini tayin özgürlüğü mücadelesinde toprağa düşen tüm kadın ve erkeklere borcumuzdur.
Partimiz tüm güçleriyle ve adanmış bir tarzda bu meşru, haklı, zorunlu savaşımın ön saflarında yer alacaktır.

Soma Katliamı Hesapsız Kalmayacak!
Genel Grev Genel Direniş İçin İleri!
Kahrolsun Kapitalist Sömürü Düzeni!
Kahrolsun Faşist Sömürgeci Diktatörlük!
Yaşasın Özgürlük Yaşasın Sosyalizm!

Document Actions