Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2014 / KOBANÉ BUGÜN VATANDIR! EYLEME GEÇ SAVUN!

KOBANÉ BUGÜN VATANDIR! EYLEME GEÇ SAVUN!

MLKP Enternasyonal Büro, 1 Ekim 2014

 

“Madrit bugün vatandır”! Faşist Franko birlikleri vargüçleriyle saldırırken, faşistlere karşı cumhuriyetçi Madrit'i savunan enternasyonalistlerin sloganıydı.

Rojava Devrimi'nin başlangıç yeri Kobané, 15 gündür,  barbar İD'nin(İslam Devleti) kuşatması ve büyük bir katliam tehlikesi altında. 26 Eylül günü Kobané kapısına dayanan İD çeteleri, büyük bir katliam yapmak üzereler. İD'ni bu saldırısında Ankara'nın AKP iktidarı silah ve cephane vererek destekledi,  Rojava Devrimi'ni  İD eliyle ezmeyi, sonra “tampon bölge” ilanıyla girip işgal etmeyi hedefliyor.

 İD çetelerinin elinde, Irak Musul ordusundan ve Suriye Heseke alaylarından aldığı füze,tank ve toplar var. Kobané halkı ve  YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) elinde klaşinkov tüfekleri ve doçkalar var. Bu aşırı silah eşitsizsizliğine rağmen Kobané halkı ve YPG kahramanca direnecek “Kürtlerin Stalingrad'ı”nı yaratacaktır, 15 gündür bu kahramanca direnişi sürdürüyor.

Fakat aşırı silah üstünlüğüne dayanan İD kenti yerlebir etmeyi büyük kitle katliamını deneyecektir.

ABD öncülüğündeki emperyalist güçler Musul!dan sonra İD'ye hava saldırısı kararı aldılar.  İD bahanesiyle tekrar savaş ateşini yaktılar. Fakat onlar İD'ne savaş kararı alsalar bile, acele etmeye gerek görmüyorlar. Önce İD eliyle Kobané'den başlayarak Rojava Devrimi'ni ezmeyi, ardından İD'ne saldırmayı hesaplıyorlar.

Esad rejimi de İD ile savaş içinde olmasına rağmen tank ve toplarla yüklü İD konvoylarına hava saldırısı yapmıyor. Çünkü o da Rojava Devrimi'nin düşmanı eliyle de olsa ezilmesini çıkarına görüyor. Aynı zamanda savaşın İD'yi güçten düşüreceğini de hesapediyor.

 Orta Doğu ve dünyanın bütün ilerici, devrimci, komünist partileri, kitle örgütleri, sendikaları, kadın örgütleri!

Suriye'nin Kuzeyinde, Rojava'da, 19 temmuz 2012  devrimi, bütün uluslardan ve inançlardan halkları özgürlük ve hak eşitliği içinde birleştirerek iktidara getirdi. Gerici iç savaşın buraya zarar vermesini önlemek için halk savunmasını kurdu. Kadınları eşit hakla yönetimlere ve savunmaya seferber etti. Partimiz MLKP de kadın ve erkek savaşçılarıyla Rojava Devrimi'nin içinde yeralıyor ve savaşıyor.

Bugün devrimin vatanı Rojava'dır, Kobané'dir!

Panislamcı İD çetelerinin, Türkiye, Suudi ve Katar desteğinde bu devrimi ezmelerine karşı; büyük bir kitle katliamını, soykırımı önlemek için, Kobené halkı ve onun kahraman oğulları ve kızlarının içinde yeraldığı YPG'nin direnişini destekle!

Gösterilerle, protestolarla, Türkiye ve diğer bölge gerici devletlerinin konsoloslukları önündeki eylemlerle, harekete geç, Rojava Devrimini savun. Barbarların ve onları  destekleyen gerici devletlerin devrimi ezmelerine izin verme!

Document Actions