Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2015 / ACIL Basin aciklamasi: Türk savaş uçakları Güney-Kurdistan (Irak) Gerilla ve sivil yerleşim alanlarını bombalıyor

ACIL Basin aciklamasi: Türk savaş uçakları Güney-Kurdistan (Irak) Gerilla ve sivil yerleşim alanlarını bombalıyor

KNK Yurutme Konseyi, 25 Temmuz 2015

 

Türk devletine ait savaş uçaklarının dun gece (24 Temmuz) saat 22.55`ten itibaren Kurt gerillaların ve sivil halkın yoğun olduğu Kurt Medya Savunma Alanlarına bağlı Kandil, Xakurke, Behdinan, Zap, Gare, Haftanin, Basya, Metina ve Avaşin alanlarının da savaş uçakları tarafından bombalandı.

AKP hükümetinin talimatı ile bombardımana başlayan Türk ordusuna ait savaş uçakları sivil yerleşim yerlerini de bombalandı. Yerel kaynaklar Xakurke'de sivil halkın kullandığı yerleşim yerlerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Yine Kandil`in Enze koyundeki sivilleri de bombalayan Tuk savaş uçakları burada büyük zararlara yol açmıştır. Bu saldırıda sivil insan kayıplarının olduğu belirtilmektedir.

Türk devleti savaşta ısrar etmektedir

AKP hükümeti bu vahşi saldırısı ile birlikte yıllardır Kurt halkının ve önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın ısrarı le sürdürülen ateşkesi tek taraflı olarak bitirmek istemiştir. AKP hükümeti Kürt düşmanlığı bir yandan barış için inanılmaz bir sabır gösteren Sayın Abdullah Öcalan'a karşı 5 Nisan 2015`den bu yana tecrit uygulamıştır. Diğer yandan 2013’ten bu yana Türk ordusunu ateşkes pozisyonunda olan Kurt savunma güçleri HPG`ya karşı provakatif saldırılara yönlendirmiştir. Ancak HPG gerillaları ateşkese tüm provokasyonlara rağmen uymuştur. 24 Temmuz'da başlattığı geniş kapsamlı hava saldırılarıyla Türk devleti te taraflı olarak ateşkesi bitirmiş, Kürtlere tekrardan savaş ilan etmiştir.

Saldırıların manidar günü

Türk ordusunun Kurt gerillalarını ve alanda yasayan sivilleri bombalaması 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan antlaşmasının yıldönümüne denk gelmiştir. Lozan anlaşmasıyla Kurdistan 4 parçaya bölünmüş ve Kurt halkı acımasız ve sistematik bir imha ve asimilasyon savaşı başlatılmıştı. Bugün bu savaş AKP hükümetiyle bir taraftan DAİŞ üzerinden bir taraftan da sinir ötesi askeri operasyonlara ve içeride de soykırım operasyonları ile devam ettirilmektedir.

AKP-DAIS işbirliği

Suriye’de DAIS terör örgütünü destekleyen ve kollayan AKP hükümeti bu ittifakına yeni boyut kazandırmıştır. Rojava devrimine karşı bu çeteleri destekleyen AKP hükümeti şimdide DAIS çetelerine karşı direnen Kurt gerillalarına karşı çok ağır hava operasyonları yapmaktadır. Türk devleti bu saldırılarla PKK`yi zayıflatıp DAIS çetelerinin güçlenmesini istemektedir.

AKP-DAİŞ ittifakı aynı zamanda uluslararası alanda da Türk devletinin faşist çetelerle işbirliği nedeniyle uyarılara maruz bırakmıştır. Dış dünya AKP şahsında Türk devletine kuşku ve kaygıyla bakarak eleştirilmesine sebep vermiştir.

KNK olarak başta Güney Kürdistan hükümeti olmak üzere siyasi partileri, STÖ ve halkını Türk devletin topraklarımıza saldırılması karşısında durmaya çağırıyoruz.

AKP-DAİŞ ittifakının Suruç'ta olduğu gibi Kobane ve Rojava'ya dönük suç ortaklığı nedeniyle Uluslararası insanlık suçu gerekçesiyle yargılanması için başta BM olmak üzere Uluslararası güçlere acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.

 

KNK Yurutme Konseyi

Document Actions