Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2015 / KOMüNİST SAVAşçI, ENTERNASYONALİST DEVRİMCİ AVAşİN YOLDAşIMIZ ÖLüMSüZDüR!

KOMüNİST SAVAşçI, ENTERNASYONALİST DEVRİMCİ AVAşİN YOLDAşIMIZ ÖLüMSüZDüR!

MLKP/Rojava, 8 Mart 2015Yoldaşımız, silah arkadaşımız, savaş birliklerimizin neşe kaynağı, ortamlarımızın sevinç yüklü kahkahası Avaşin Tekoşin Güneş'imizi Til Temir'de öümsüzlüğe uğurladık. Acımız büyük. Öfkemiz dağlar kadar.
Afrika kökenli ve Almanya doğumlu bir komünist olan Avaşin yoldaşımız, 7 mart sabah 03 sıralarında Til Temir'deki ortak  mevzilerimize yönelik faşist DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucunda şehit düştü.
Günlerdir DAİŞ çetelerinin Til 'Temir'deki Süryani köylerine gerçekleştirdiği kanlı saldırılara karşı, en ön mevzilerde direnen savaşçılarımızdan biri olan Avaşin yoldaşımız, noktalarına yapılan baskına, uzmanı olduğu biksi silahıyla cevap verdi. Bu çatışmada çok sayıda çeteci imha edildi. Aynı mevzideki YPG-YPJ savaşçılarıyla birlikte son mermilerine kadar çatışarak, çetelerin ilerlemesini durduran Avaşin yoldaşımız ve beraberindekiler, kahramanca bir direniş destanı yazdılar.

Kanlı çetelerin Til Hemis ve Til Barak'taki yenilgilerinin ardından eş zamanlı olarak Til Temir'de gerçekleştirdiği saldırılarına karşı özgürlük ve onur barikatlarını yükselttiler. Çetelerin Til Temir'i düşürme, Haseki yolunu kontrol altına alma ve yeni katliamlar gerçekleştirme planlarını boşa çıkarttılar.
Halen sürmekte olan DAİŞ saldırıları büyük bir adanmışlık ve direngenlikle yanıtlanıyor. MLKP-YPG ve YPJ güçleri kanlı çetelerin aşamadığı muazzam bir direnme barikatı inşa ediyor. Til Temir'de bir destan yazılıyor. Bu destan, kadın- erkek MLKP-YPG ve YPJ savaşçılarının canbedeli eylemiyle tarihe not ediliyor.
Gerçek adı İvana Hoffmann olan Avaşin Tekoşin Güneş yoldaşımız 1 Eylül 1995 yılında Almanya'da doğdu. Genç yaşta komünist gençliğimizle tanışan ve bulunduğu kentte aktif çalışan Avaşin yoldaşımız, mücadelenin çeşitli alanlarında görev aldı. 6 aydan beri, Rojava'da aktif savaşın içinde bulunan yoldaşımız, Cizire kantonundaki çeşitli mevzilerde görev aldı. Son olarak, DAİŞ çetelerinin Til Temir'e yönelik saldırılarını püskürtmekle görevli birliklerimizde yer alan Avaşin yoldaşımız, ilk günden beri, mevzilerin en önünde dövüşmekteydi.

Yolu yolumuzdur!

Avaşin yoldaşımız özgürlüğe sevdalı, hesap sorma iradeli, halkların acısını yüreğinde hisseden bir enternasyonalist bir kadın komünistti. O Kürt  ve Türk halklarının acılarına, sevinçlerine ve savaşına ortak olmayı, faşist diktatörlüklere, sömürgeciliklere karşı, dövüşmeyi kendine yaşam felsefesi olarak belirlemişti. Kürtçe şarkıları severek söyler, Kürtçe ve Türkçe konuşabilirdi.

Kimilerinin gitmek için, kaçakçılara, insan tacirlerine binlerce dolar para verdiği, yollarında rezil olduğu, denizlerde çürümeyip ulaştıklarında ise her türlü sefalet içinde yaşadıkları Avrupa'yı ve onun imkanlarını elinin tersiyle bir kenara iten ve büyük bir gönüllülükle halklarımızın yanında yer alan Avaşin yoldaşımız, eylemiyle örnek oldu. O bir enternasyonalist komünist olarak, devrimin çağrısına kulak verdi. Yönünü Kürdistan'a çevirdi. Kürt halkının özgürlüğünü kendi özgürlüğü olarak gördü.

Avaşin yoldaşımız, gerek Avrupa'daki komünist çalışmalardaki duruşu gerekse, emperyalist kapitalizmin Avrupa  gençlerine sunduğu düzen bağlarından kopuşu ile örnek bir yoldaşımız oldu. O başka türlü yaşayabileceği düzen içi bir yaşam yerine, devrimci olanı seçti. Kopuşlar kuşağının öncü kadın savaşçılarından biri olarak, devrimin sıcak cephelerinde yerini aldı. Kadın devrimi görüş açısıyla düzeni değil, devrimi büyüttü.

Avaşin yoldaşımız, Rojava devriminin bölgede örnek bir model haline gelebilmesi için mutlaka yaşaması gerektiğine inanıyordu. Devrimi sahiplenmenin geleceği sahiplenmek olduğunu biliyordu. Devrimin zaferi için güçlü bir savunma gücüne sahip olması gerektiğine inananıyor bunun için kafa yoruyordu. O sadece bir savaşçı değil, aynı zamanda komutanlaşma yöneliminde olan bir partiliydi. Rojava devriminden sonra, Türkiye ve Kuzey Kürdistan mücadelesinde yer almak en büyük hayaliydi. O devrim düşleri gören bir özgürlük arayışçısıydı.

Düşleri düşlerimiz, yolu yolumuz, anısı onurumuzdur.
Avaşin Tekoşin Güneş yoldaş ölümsüzdür.

8 Mart 2015
MLKP/Rojava

Document Actions