Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2018 / İran’daki İşçilerle Dayanışma

İran’daki İşçilerle Dayanışma

ICOR 3. Dünya Konferansı’nın Kararı (Turkish version of „In Solidarity with the Workers of Iran“), Kasım 2017

 

İran’da işçilere, hizmetlilere, öğretmenlere, kadınlar da dâhil olmak üzere hastane çalışanlarına ve diğer branşlarda çalışanlara, aylardır ücretler ödenmemektedir. Ve bu ücretler ödenmiş olsa bile emekçiler, kendilerinin geçimlerini temin etmeleri için epeyi yetersiz olan ‘asgari ücret’in ancak dörtte birini alıyorlar. Buna karşı İran’ın çeşitli kesimlerinde protestolar baş gösteriyor. Bu protestolar İran İslam Cumhuriyeti devleti tarafından acımasızca bastırılıyor. İnsanlar hapislere tıkılıyor ve düzenli olarak işkenceye tabi tutuluyorlar. Protestocu işçiler çoğu kez ülkenin güvenliği için bir ’tehlike’ olmakla suçlanıyorlar.

Özellikle bu mücadelelere aktif bir şekilde katılanlar hedef tahtasına konuyor ve uzunca süre hapishaneye atılıyorlar. Sharokh Zamani gibi yoldaşlar öldürülüyor ve 50 günden beri ve hatta daha uzun bir süredir açlık grevinde bulunan Reza Shahabi gibi diğerleri hâlâ insanlık dışı faşist rejim tarafından hapishanede tutulmaktadırlar.

 

Egemen rejimin İran’ın işçi ve emekçi kitlelerine uyguladığı bu barbarca eylemleri kararlı bir şekilde protesto ediyoruz!

 

Haydi İran’da mücadele eden işçilerle dayanışmaya!

Yaşasın işçilerin mücadelesi!

 

PDF olarak indir

Document Actions