Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2020 / (Turkish) Peru halkı sözünü söyledi! Başkan Merino sadece 5 gün sonra istifa etti!

(Turkish) Peru halkı sözünü söyledi! Başkan Merino sadece 5 gün sonra istifa etti!

ICOR Karar, 4 Aralık 2020

 

Peru parlamentosunda ki sağ ve ultra sağ partiler 9 Kasım 2020’de partisiz Başkan Martin Vizcara’yı büyük çoğunlukla azletti. Bu parlamenter darbe tüm geleneksel ve çağdaş sağ partiler AP, APP, FUERZA POPULAR (Fujimori), APRA, FREPAR tarafından gerçekleştirildi. Bu eylem FA ve UPP’nin “sol” seksiyonları ile gizli bir şekilde görüşülüp ayarlanmıştı.

Bunun hemen akabinde ülkenin tümünde kitlesel mücadeleler gelişti. Gençlik, işçiler, mücadele deneyimli maden işçileri, kadınlar cesur bir şekilde sokağa çıktılar. En minicik köye varana dek. Onlar kendilerinin defedilmelerine izin vermediler. Su fışkırtıcılarına, plastik mermilere ve ölülere rağmen. Covid-19-salgınından ötürü kısıtlamalara karşın.

Hükümetin halkı bu Covid-19 pandemisinde korumak beceriksizliği, bitkin sağlık sistemi, sosyal sefalet/yoksulluk üzerine bu öfke devasadır. Covid-19-salgınının beraberinde getirdiği sonuçlar için söz verilen devletsel yardım vaatleri yiyici ceplerde kayboldu. Peru ağustos ayına kadar, anca 31 milyon nüfusu ile,932.000 vaka ve 35.000’in üzerinde ölü ile nüfusa oranla dünyada en yüksek ölüm oranına ulaştı.

Daha beş gün dolmadı ve yeni Başkan Merino gitmek zorunda kaldı. Aslında Vizcarra’nın azledilmesiyle birlikte yaygınlaşmaktaki yolsuzluğa karşı mücadelenin ilan edileceğine hiç kimse inanmamıştı. Onun 5-günlük halefine karşı da, aynı parlamenterlerin çoğunluğuna karşı olduğu gibi, yolsuzluk davası yürümektedir. Birçok eski başkan ve yüksek siyasetçi hapistedir; yurtdışına kaçmıştır veya intihar etme vasıtasıyla kendilerini sorumluluktan kurtarmıştır. Bu protestolarda yeni bir anayasa talebi dile getirilmektedir.

ICOR-örgüt “Bloque Democratico Popular [BDP] (Demokratik Halk Bloku)” /Peru, 12 Kasım’da devlet darbesini mahkûm etmek için siyasi bir açıklama yayımladı ve yürüyüşlere çağrı yaptı. Bu çağrıda şunlar deniyor: “ BDP, dünya ekonomik ve finans krizi, Korona virüs krizi ve ekolojik kriz nedeniyle şeylerin köküne inen, kapitalist elitleri odak noktasına koyan, açlık ve yoksulluğu, sağlık felaketini yenen, çevreyi kurtaran ve gençliğe sosyalist perspektif ile birlikte bir gelecek sunan bir çözümden yana tavır almaktadır. Jose Carlos Mariágui’nun şu şiarı bugün her zamankinden daha geçerlidir: “Yeni bir dünyada yeni bir Peru. Birleşmiş halk asla yenilmeyecektir’”.

Peru’daki bu kitlesel hareket Arjantin, Şili, Uruguay, Kolombiya gibi Latin Amerika’nın birçok devletlerindeki kararlı mücadeleler ve işçi grevleriyle yan yana omuz omuza durmaktadırlar.

Bu mücadelelerdeki güvenilir ve uluslararası birleşmiş güç olarak ICOR’u güçlendirin!

Peru’daki bu kitlesel hareket ile dayanışma!

En son gösteri ve yürüyüşlerdeki tüm tutuklular serbest bırakılmalıdır!

Bu protestolarda katledilen üç eylemcinin ve 18 kısmen ağır yaralının sorumlularından hesap sorulmak zorundadır!

ICOR özgürlük, demokrasi, sosyalizm için mücadeleyi destekliyor!

Yaşasın uluslararası dayanışma! Yaşasın ICOR!

Document Actions