Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

You are here: Home / 2022 / (Turkish) Kahrolsun Molla Rejimi! İran'da Sosyalizm Yolunda Demokratik-Antifaşist Devrim İçin İleri!

(Turkish) Kahrolsun Molla Rejimi! İran'da Sosyalizm Yolunda Demokratik-Antifaşist Devrim İçin İleri!

ICOR'un İran'daki İşçi ve Halk Ayaklanması ile Dayanışma Kampanyası Kararı

 

Bayraklarımıza şunu yazmıştık: "Hiçbir mücadele asla yalnız kalmamalı!" ve şu an İran'daki devrimci mayalanma durumu ICOR'un dayanışmasını ve desteğini gerektiriyor.

Ülke çapındaki işçi ve halk ayaklanması İran'ın 190 şehrinde ve 31 eyaletinin tamamında gerçekleşiyor. Teokratik faşist rejime karşı grevler, gösteriler ve hatta silahlı eylemler gerçekleşiyor. Belirleyici güç, petrol ve gaz endüstrisinin, rafinerilerin, çelik endüstrisinin ve şeker işleme tesislerinin büyük havzalarındaki sanayi işçileridir. Kadın kitlelerinin çifte sömürü ve baskıya karşı mücadelesi ise öne çıkan itici bir güç oldu. Kürt yoldaşlar da ayaklanmaya özellikle güçlü bir mücadele geleneğini beraberinde getirmektedir. Kadınlar, lise ve üniversite öğrencileri, emekliler, çarşı esnafı her gün mücadelenin içinde yer alıyor. Bu karakter, sosyalizme giden yolda antifaşist, yeni-demokratik devrime doğru bir mayalanma olarak nitelendirilebilir.

Enternasyonal dayanışma, bu ayaklanmanın işçi hareketinin önderliğinde rejimin devrilmesine doğru başarılı bir şekilde ilerlemesi için güç veren temel faktörlerden biridir. ICOR, enternasyonal mücadelelerin pratik koordinasyonu, devrimcileştirilmesi ve bu amaçla bilincin yükseltilmesi sorumluluğunu üstlenmelidir. Bu nedenle İran halkının mücadelesiyle aşağıdaki kapsamda bir dayanışma kampanyası başlatıyoruz:

  • ICOR örgütleri tarafından kendi ülkelerinde İran'daki devrimci mayalanma hakkında geniş bir eğitim çalışması. Bu amaçla, diğer şeylerin yanı sıra, İran Komünist Partisi ve Almanya Marksist Leninist Partisi'nin düzenlediği konferansların İngilizce kayıtları kullanıma uygundur. Bunları parti inşası için kullanın. Hareketin şarkı ve sloganlarının ve mümkünse bir posterinin yayınlanması.

  • Rejimin (faşizm olarak nitelendirilmesi tartışmalı), İran'ın (yeni-emperyalist olarak nitelendirilmesi tartışmalı) ve devrimin (şu anda sosyalist bir perspektife sahip antifaşist-demokratik mi yoksa sosyalist bir devrim mi olduğu tartışmalı) karakteri hakkında daha derin ideolojik-politik tartışma ve mümkünse bu konu hakkında görüş birliğine varma.

  • Devlet ve kilisenin ya da dinin ayrılması fikrini yaygınlaştırmak. Bir devlet insanlara demokratik hak ve özgürlükler vermeli ve onları zoraki dini diktelerden korumalıdır.

  • Etkinlikler, gösteriler ve diğer biçimlerde dayanışma eylemleri düzenlemek. Kadınların dayanışma eylemlerini örgütlemek ve desteklemek. ICOR'a katılımları için devrimci örgüt ve partileri kazanmak.

  • Mümkünse işçi, kadın ve gençlik örgütleriyle ilişkiler kurmak, ortaklıklar ve kalıcı dayanışma bağları geliştirmek.

  • Kasım sonu, Aralık başında İranlı yoldaşlarla istişare içinde dünya çapında tek seferlik ortak bir eylem günü düzenlemek.

Document Actions